spot_img
10.8 C
Skopje
сабота, мај 21, 2022
spot_img

Преку 100.000 американски војници остануваат во Европа

Повеќе американски официјални лица велат дека САД веројатно ќе задржат 100.000 војници стационирани во Европа уште некое време, освен ако Русија не започне сериозно да им се заканува на Шведска и Финска или членките на НАТО.

Може да има и привремено зголемување на бројот на војници доколку НАТО спроведе повеќе воени вежби во регионот, а САД би можеле да подигнат дополнителни бази во Европа доколку се промени безбедносното опкружување, додаваат официјални лица, пренесува CNN.

САД го зголемија бројот на своите војници во Европа по руската инвазија од околу 60.000 на 100.000; за поддршка на НАТО.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести