spot_img
10.8 C
Skopje
сабота, мај 21, 2022
spot_img

Дали ова лето не чека вистински пекол и голем топлотен бран ?!

Дали ова лето ќе биде како предходното? AccuWeather објави прогноза за лето.

Најпознатиот метеоролошки сервис AccuWeather објавил прогноза за цела Европа. Наведува дека Португалија, Шпанија и Италија ги чека жежок период со доста “температурни покачувања и намалувања“ во тек на цела сезона.

Секој топлотен бран на тоа подрачје ќе трае една или две недели каде што се очекуваат рекордни температури, но нив би ги прекинал бавен олуен систем кој ќе доведе дождови и опаѓање на температурата.

Јужниот дел на Европа го очекуваат рекордни жештини, со налети на бура. Слично на минатато лето, градови ширум Балканот оваа година можат да очекуваат поголем број денови со температаура над 32 Целзјусови степени.

Во Букурешт 2021. година забележани се 35 дена со тепература над 32 степени. Слично било и во Атина каде што 67 дена, а 32 степени била најниската температурата, што е знатно над вообичаениот просек од 46 дена.

Метеоролозите од AccuWeathera за оваа година предвидуваат дека температурата ќе надмине над 32 степени, со што во Букурешт ќе биде од 31 и 38 дена во Букурешт.
Жешкиот топлотен бран ќе биде проследен со суши, иако тие оваа година треба да бидат во поблаг облик отколку 2021 година.

Период на грмотевици

Во втората половина на летото би требало да има повеќе грмотевици и невреме отколку во првата. Меѓутоа, тие вероватно нема да бидат доволно раширени да го прекинат проблемите кои ќе доведат до сушен период.
AccuWeather наведува дека грмотевиците би можеле да бидат меч со две острици, во смисла дека ќе го растурат сушниот перид, дека ќе донесат сериозни временски непогоди, вклучувајќи бури кои би можеле да уништат површините засадени со пченица и пченка.

Летните жештини не би требало да ги погодат северните делови на Европа како јужниот, велат метеоролозите.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести