spot_img
8.8 C
Skopje
петок, мај 20, 2022
spot_img

ШТО ЛИ СЕ СЛУЧУВА: Северна Кореја регистрираше скоро 2 милиони пациенти со Ковид-19

Северна Кореја регистрираше скоро 2 милиони пациенти со грозница само една недела откако беа потврдени првите официјални случаи на Ковид-19.

Симптомите на грозница се потврдени кај уште 262.000 луѓе во среда, објавија државните медиуми. Вкупно, забележани се речиси 2 милиони случаи на Ковид, од кои 1,2 милиони веќе се опоравиле. Бројот на починати се зголеми од еден на 63 во земјата која има речиси 26 милиони жители.

Експертите велат дека земјата нема доволно капацитет да тестира за Ковид-19, па затоа пријавува случаи на грозница. Светската здравствена организација претпоставува дека не е спроведена вакцинација во земјата која е речиси изолирана од остатокот од светот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести