spot_img
8.8 C
Skopje
петок, мај 20, 2022
spot_img

Гутереш: Во светот има доволно храна за сите, но има еден голем проблем…

Во светот има доволно храна за сите. Проблемот е дистрибуцијата и таа е тесно поврзана со ситуацијата во Украина, рече Гутереш, говорејќи на состанокот на Советот за безбедност на светската организација посветен на конфликтите и безбедноста на храната.

Обединетите нации работат на постигнувањето договор за укинување на ограничувањата за украинскиот извоз на земјоделски производи, храна и ѓубрива од Русија, рече тој.

-Работиме на пакет договор што ќе и помогне на Украина да извезува храна не само со железница, туку и преку Црно Море, а храната и ѓубривата од Русија ќе ги врати на светските пазари без ограничувања, рече генералниот секретар на ОН.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести