spot_img
12.8 C
Skopje
четврток, мај 19, 2022
spot_img

САД го поздравуваат зачленувањето на Финска и Шведска во НАТО

Државниот секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, а по презентацијата на протоколите за пристап на двете скандинавски земји во НАТО. 

-САД го поздравуваат приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО, изјави портпаролот Нед Прајс. 

Лидерите на овие земји денеска имаа средба во Белата куќа и со претседателот на САД, Џо Бајден, на која се дискутираше за нивното членство во алијансата. 

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести