spot_img
15.8 C
Skopje
петок, мај 13, 2022
spot_img

Според ОН надмина шест милиони бегалци од Украина

Руската инвазија, која започна на 24 февруари, предизвика масовно раселување на луѓето, вклучително и осум милиони раселени во Украина, според извештајот на Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Податоците на ОН покажуваат дека 6,03 милиони Украинци до денес ја напуштиле земјата.

Повеќето влегле во ЕУ преку граничните премини во Полска, Словачка, Унгарија и Романија. Повеќето од нив влегле во Полска, повеќе од 3,3 милиони.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести