13.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Селаковиќ: Четири држави го повлекле признавањето на Косово

Министерот за надворешни работи на Србија Никола Селаковиќ, по седницата на Советот за национална безбедност изјави дека четири држави го повлекле признавањето на Косово.

„Како министер за надворешни работи, на претседателот Вучиќ му ги предадов дипломатските ноти на четири земји кои го повлекоа признавањето на таканареченото Косово, а Советот за национална безбедност го овласти претседателот Вучиќ да ја информира пошироката јавност за кои земји станува збор како што смета дека е потребно“, рече Селаковиќ.

Тој рече и дека Србија со ваквиот гест сака да им даде шанса на земјите членки на Советот на Европа да не покренат процедура за примање на Косово во Советот на Европа. „Така уште еднаш ја покажуваме нашата подготвеност да разговараме и подготвеноста да се дојде до решение преку дијалог и во никој случај тоа да не го правиме еднострано“, посочи Селаковиќ.

Тој додаде дека Србија е во многу тешка ситуација.

“Нашиот државен и државен врв се изложени на страшни притисоци да го прифатат доброволното нарушување на територијалниот интегритет на нашата држава“, рече тој.

Наведе и дека американската влада со своето соопштение во врска со барањето за членство во Советот на Европа на  Косово јасно стави до знаење дека сè уште го смета Вашингтонскиот договор за важен.

„Со поднесувањето на ова формално барање за прием во Советот на Европа, Приштина покажа дека не го почитува постигнатиот договор, како и ставот на земјата домаќин, која самата учествуваше во него. На овој начин, Приштина јасно покажа нема намера да се дојде до „Какво решение доаѓа преку дијалог, таа веќе се одлучи за едностран пристап, кој знае по кој пат“, рече Селаковиќ.

„Добивме информации дека најмалку две големи земји работат на логистичка поддршка на Приштина за добивање нови признанија, но и за стопирање на кампањата за повлекување на признавањата“, рече тој.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img