spot_img
10.8 C
Skopje
четврток, мај 12, 2022
spot_img

Џонсон денеска потпиша нови декларации

Џонсон денеска потпиша нови декларации, кои Велика Британија ги опишува како „важна промена во соработката во одбраната и безбедноста“, за време на посетите на Шведска и Финска.

„Ние сме непоколебливи и недвосмислени во нашата поддршка за Шведска и Финска, а потпишувањето на овие безбедносни декларации е симбол на вечната доверба меѓу нашите нации“, рече Џонсон.

„Премиерот ја кажа намерата на Обединетото Кралство да ги поддржи вооружените сили на двете земји во случај на криза или напад“, се вели во соопштението на британската влада.

Се очекува Шведска и Финска да се приклучат на НАТО во светло на руската инвазија на Украина. Тие, сепак, стравуваат дека ќе бидат ранливи за време на процесот на пристапување, кој може да потрае и до една година.

И САД и Германија изразија поддршка за Шведска.

Според британската влада, новите договори ќе ја подобрат размената на разузнавачки информации и ќе ја забрзаат заедничката воена обука, вежби и мисии.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести