spot_img
10.8 C
Skopje
вторник, мај 3, 2022
spot_img

За 10 дена ќе се знае дали Финска сака во НАТО

Огласот ќе се одвива во два чекори, пишува весникот. Истиот ден, финскиот претседател Саули Ниинисто ќе ја соопшти својата поддршка за влез на земјата во НАТО, а потоа парламентарните групи ќе дадат одобрение за апликацијата.

Руската инвазија на Украина ги турна Финска и Шведска кон членство во НАТО. Откако Русија ја нападна Украина, тие земји ја напуштија идејата дека е најдобро да се одржи мирот на начин на кој ниту еден голем блок нема да биде јавно поддржан.

Според финскиот устав, надворешната и безбедносната политика на земјата ја одредува претседателот во соработка со владата.

Одлуката за аплицирање за членство ќе биде потврдена на состанокот на претседателите и клучните владини министри по првичните најави на претседателот и парламентот, објави Илталехти.

Русија, која дели 1.300 километри граница со Финска и историја на конфликти пред 1945 година, предупреди дека Калининград, руска енклава на балтичкиот брег, повеќе не може да се смета за регион без нуклеарно оружје доколку Финска и Шведска решат влезат во НАТО.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести