10.8 C
Skopje
понеделник, февруари 26, 2024

Шведска вчера постави нов дневен рекорд, регистрирајќи 89.888 нови случаи

Шведска вчера постави нов дневен рекорд, регистрирајќи 89.888 случаи на инфекција, покажале податоците од здравствените агенции како четврти бран на вирусот што се шири низ целата земја.

Дневните бројки на заразени обично се донекаде ревидирани бидејќи сите задоцнети записи за дополнителни случаи се додаваат на вкупниот број за даден ден. Претходниот рекорд од 87.446 случаи бил поставен на 20 јануари.

Шведската влада објави нови ограничувања овој месец бидејќи позаразната варијанта омикрон се шири брзо, што го оптоварува здравствениот систем на земјата. Ограничувањата значат дека баровите и рестораните мора да се затворат во 23 часот, а 500 луѓе се дозволени во поголеми затворени простори.

„Имаме екстремно високо ниво на проширување. Ограничувањата мора да останат во сила две недели. Доколку се` оди според планираното и дозволи ситуацијата, тогаш ограничувањата ќе бидат укинати“, рече министерката Халенгрен.

Во Шведска, околу 270.000 случаи на инфекција се потврдени во последните седум дена, но ограниченото тестирање значи дека здравствената агенција верува дека реалниот број може да биде над половина милион. Експанзијата го оптовари здравствениот систем, но многу помалку отколку во претходните бранови. Бројот на пациенти третирани на интензивна нега бил меѓу 90 и 120 во изминатите четири недели.

Шведска се истакна на почетокот на пандемијата со спротивставување на мерките за изолација, а наместо тоа ,да се потпира на доброволни мерки насочени кон социјално дистанцирање и добра хигиена. Бројот на смртни случаи по глава на жител е многу поголем од нордиските соседи, но помал од повеќето европски земји кои се одлучија за изолација.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести