spot_img
-4.2 C
Skopje
понеделник, јануари 24, 2022
spot_img

Патник се шверцувал во просторот за тркала во авион на лет од Јужна Африка до Амстердам

„Човекот се чувствува добро со оглед на околностите и е пренесен во болница“, се вели во соопштението на полицијата задолжена за холандската гранична контрола.

Портпаролката на полицијата Џоана Хелмондс изјавила дека возраста и националноста на мажот се уште не се утврдени.

„Нашата прва грижа беше, се разбира, неговата здравствена состојба“, истакнала таа.

„Можам да кажам дека без сомнение е многу невообичаено некој да преживее таков студ на таква височина – многу, многу необично“, рече портпаролката, додавајќи дека полицијата сè уште нема намера да открие за кој авион станува збор.

Преживувањето лет во простор за тркала е ретко, но не и невозможно. Според неодамна објавените податоци од Федералната управа за воздухопловство на САД (ФДА), од 1947 година во САД се обиделе да пристигнат 129 луѓе, а 29 преживеале.

Не е соопштено од која дестинација полетал споменатиот авион за Амстердам, но на комерцијалните авиони од Јужна Африка до Холандија им требаат приближно 11 часа доколку се работи за директен лет.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести