spot_img
-5.2 C
Skopje
четврток, јануари 20, 2022
spot_img

Џонсон ќе ги укнува маските и ковид потврдите

Ковид-потврдите повеќе нема да бидат потребни за повеќето случувања, но на организаторите ќе им биде дозволено сами да одлучат дали ќе ги бараат или не. Исто така, маските повеќе нема да бидат задолжителни во училиштата, како ни во јавниот превоз, но ќе мора да се носат во затворени простории со повеќе луѓе. Се укинуваат и насоките за работа од дома, а ќе бидат ублажени и ограничувањата во домовите за стари и изнемоштени. Во случај на позитивен тест, луѓето ќе мора да одат во самоизолација, но Џонсон нагласи дека наскоро ќе дојде време кога ни тоа нема да мора да се прави.препораката за носење маски во училниците се укинува од утре.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести