spot_img
-5.2 C
Skopje
четврток, јануари 20, 2022
spot_img

Макрон: Потребна ни е силна Европа која може да одговори на климатските, технолошките, дигиталните предизвици

„Потребна ни е силна Европа која може да одговори на климатските, технолошките, дигиталните предизвици, потребна ни е независна Европа која сама ќе одлучува за својата иднина и нема да зависи од други сили“, изјави Макрон пред европратениците на пленарна седница во Стразбур.

Приоритети на француското претседателство се реформите во Шенген зоната, заштитата на границите и борбата против илегалната миграција, зелената и дигиталната транзиција, како и Западен Балкан.

„Не смееме повеќе да се дистанцираме од Западен Балкан. тие треба да ни дадат јасна перспектива за влез во ЕУ во разумен рок“, рече Макрон.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести