spot_img
-5.2 C
Skopje
четврток, јануари 20, 2022
spot_img

Голем астероид денес ќе прелета покрај Земјата

Според наводите на Центарот за проучување на објекти во близина на земјата на НАСА, кој следи потенцијално опасни комети и астероиди кои би можеле да се судрат со нашата планета, астероидот ќе мине на оддалеченост од околу 1.9 милиони километри од Земјата.

Астероидот е познат како 7482 е откриен  во 1994-та година, соопшти НАСА.

Не се очекува да ја погоди земјата, но ова е најблиску што ќе е приближи до земјата во наредните два века, покажуваат проекциите на наса.

Астероидот ќе биде најблиску до земјата во 22:51 часот по наше време.

Покрај 7482 , уште три астероиди ќе минат денеска покрај земјата, наведува наса.астероидот ќе може да го видат и астрономите- аматери со телескоп.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести