spot_img
-4.2 C
Skopje
петок, јануари 14, 2022
spot_img

ЕВЕ ЗАШТО ЖЕНИТЕ СТАРЕАТ ПОБРЗО ОД МАЖИТЕ

Можеби жените живеат подолго од мажите, но затоа се чини дека стареат побрзо. И еве зошто е тоа така

За тоа има 5 сериозни причини:

Жените страдаат од стрес повеќе од мажите

Жените се повеќе склони кон ментални сломови, особено ако се поврзани со работата, вели д-р Џудит Мохринг. Освен тоа, хормоналната разлика е она што објаснува сè. Хормоналните флуктуации се поврзани со депресија. Покрај тоа, сезонското афективно растројство ги погодува жените повеќе отколку мажите. Постојаниот стрес неизбежно води до предвремено стареење.

Жени кои се породиле стареат побрзо

Истражување спроведено на Универзитетот Џорџ Мејсон докажало дека бременоста прави жената да изгледа 11 години постаро. Факт е дека жените кои родиле имаат пократки теломери од оние кои никогаш немале деца. Колку ви се пократки теломерите, толку постаро изгледате. Покрај тоа, стресот за време на бременоста не е невообичаен, што исто така го забрзува процесот на стареење.

Машката кожа е погуста

Според дерматолозите, машката кожа е 25% подебела од женската. Процентот може да варира од личност до личност, но вкупната бројка останува иста. Сепак, иако има помалку брчки на машкото лице, оние што се таму се подлабоки од женските.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести