spot_img
-4.2 C
Skopje
петок, јануари 14, 2022
spot_img

ДАЛИ СКОПЈЕ ВИКЕНДОВ ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ПАРНО ?!

Енергетската криза кулминира, БЕГ има гас за греење уште за утре, бара Владата да ја преземе компанијата до крајот на грејната сезона.

-За да се обезбеди непрекинато производство на топлинска енергија во ПТБЕ, предложивме Владата да ја превземе во времено управување компанијата почнувајќи од 14.01.2022 се до завршување на кризната состојба во оваа грејна сезона.Енергетската криза во Македонија доведе до покачување на цената на парното доведе до проблеми кај самите граѓани, но и кај компанијата која го снабдува Скопје со парно греење, порачуваат од БЕГ.

Иако најави дека доаѓа голема енргетска криза имаше подолго време, Владата речиси половина година не презеде ништо на ова, па дојде до ситуација граѓаните да плаќаат повисоки сметки, за греење кое можеби и ќе го немаат.

Централната власт последниов период се обиде одговорноста да ја префрли кон локалната власт, која нема законски ингеренции да финансира приватни компании. Таква законска можност во Македонија има само Владата, па јасно е зошто БЕГ во оваа криза бара помош токму од Илинденска.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести