spot_img
-7.2 C
Skopje
петок, јануари 14, 2022
spot_img

Белата куќа ќе испрати преку 1.000 воени здравствени работници во болниците низ САД

Тимови од седум до 25 воени лекари, медицински сестри и друг персонал следната недела ќе почнат да пристигнуваат во Мичиген, Њу Џерси, Њу Мексико, Њујорк, Охајо и Род Ајленд за да им помогнат на амбулантите и да му овозможат на болничкиот персонал да продолжи да се грижи за другите, изјави претставник на Белата куќа.

Бајден ќе се обрати за одговорот на неговата администрација на Ковид-19, заедно со секретарот за одбрана Лојд Остин и началникот на Федералната агенција за управување со вонредни состојби, Дина Крисвел.

„Барањето број еден е уште персонал“, рече Крисвел за Си-Ен-Ен, додавајќи дека другите држави најверојатно ќе треба да регрутираат воени и други федерални лекари и медицински сестри за да се борат со Ковид-19 и другите болести, додека омикрон се шири низ целата земја.

Администрацијата на Бајден распоредува федерални тимови од јули за да се бори против варијантата делта. Во декември, Бајден му нареди на Остин да подготви дополнителни 1.000 членови на медицинските сили и испрати федерален медицински персонал во Аризона, Индијана, Мичиген, Њу Хемпшир, Вермонт и Висконсин.

Според Ројтерс, бројот на хоспитализирани лица заразени со Ковид го достигна својот врв оваа недела откако постојано се зголемувал од крајот на декември, според Ројтерс, додека омикрон ја презеде доминацијата од делта како доминантна варијанта. Во просек, минатата недела имало 133.871 хоспитализации на Ковид во САД, покажуваат податоците.

Зголемувањето ги затегна здравствените системи и принуди неколку држави да откажат операции кои не се вонредни состојби. Омикрон не само што предизвикува зголемување на случаите, туку влијае и на работниците кои се изложени на вирусот.

Неколку држави веќе прогласија вонредна состојба за да ги олеснат прописите и да ослободат средства за борба против порастот на заразените. Досега, 847.664 луѓе починале од Ковид во САД, а пријавени се вкупно 63.268.225 случаи додека пандемијата влегува во третата година.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести