spot_img
-2.2 C
Skopje
четврток, јануари 13, 2022
spot_img

Таа е единствената жена која му рекла на Тито – „не“

Таа е единствената жена која му рекла на маршалот – „не“ …

Маршалот Тито секогаш бил опкружен со убави жени. Тој сакал млади, привлечни и оние со „став“, и честопати тоа не го спречувало дури и ако биле во брак. Имал само четири „официјални“ жени, тој бил оженет со две, а само една од нив била таа што го напуштила Броз затоа што не сакала да го „трпи неговото однесување“.

Херта Хас е родена во Марибор во 1914 година. Таа се приклучила на револуционерното работничко движење рано, како студентка на Економскиот колеџ во Загреб. Години подоцна, се сети дека навистина нема вистински избор.

Herta Has

– Зошто ризикував? Комунистите беа единствената сила што се бореше против фашистите. Живеев на границата со Австрија и добро разбрав што е вистински национал-социјализам. Знаев дека главната цел на фашистите е уништување на Словените. Во Австрија, ги видов приврзаниците на Хитлер, нивните лица. Тоа беа луѓе со темно минато. Јас се приклучив на Комунистичката партија – раскажа другарката Хас.

Член е на СКОЈ од 1934 година, а на Комунистичката партија на Југославија од 1936 година. Таа го запозна Josephозеф Броз Херта во 1937 година во Париз, град што беше центар за регрутирање на шпански доброволци и станици на патот кон Москва, главниот град на Коминтерната.

Сепак, беа потребни уште две години за љубовта да оживее.

Тито ја остави сама среде војна и „бремена до заби“

Враќајќи се од Москва во екот на Втората светска војна во 1939 година, Тито запре во Истанбул, каде чекаше лажен пасош со кој имал намера да влезе во Југославија. Повторно му го донела Херта Хас.

Овој пат љубовта пламна од полн жар и парот заедно се врати во Југославија и се смести во Загреб. Тие живееја во изнајмена куќа, под лажните имиња на Марија Чариќ и инженерот Славко Бабиќ.

Herta Has

Нивната вонбрачна врска траела само до 1941 година и почетокот на Втората светска војна во Југославија. Во мај, Тито отпатува за задача во Белград, каде се сретна со новата љубов – курирката на партијата Даворјанка Пауновиќ Зденка.

Херта остана во Загреб во напредна фаза на бременост, а неколку дена по заминувањето на Тито, го родила синот Мињо. Владимир Велебит, исто така партиски функционер, ги скрил мајката и бебето од усташите, во својата гарсониера.

Непосредно пред тој да се приклучи на партизаните, заедно со писателот Мирослав Крлежа, усташите ја уапсија Херта. Партиската организација успеа да го стави бебето во семејството Фолксдојчер на Махнуфрит, а Миша преживеа.

Во 1943 година, по преговорите меѓу партизаните и нацистите, Херта Хас била разменета за група германски експерти заробени во Босна. По размената, таа помина кратко време во Врховниот штаб на Народноослободителната армија и партизанските одреди на Југославија.

Таа замина и никогаш не се сврте

Тито и Херта повторно се сретнаа во 1943 година во Јајце, каде што дојде со Иво Лола Рибар на втората сесија на Антифашистичкиот совет на народното ослободување на Југославија.

Сите во придружбата на Тито знаеја дека тој има нова „партизанка“ – Даворјанка Пауновиќ, која исто така беше во Јајце. Херта и Даворјанка се сретнаа во куќата наменета за живееље на другарот Тито.

– Драга моја, во оваа куќа нема место за две жени – рече помладата партизанка.

Според сведочењето на партиските другари присутни на седницата, Херта била толку разбеснета што го нашла Тито во штабот и го прашала пред сите: „Која е оваа жена? Зарем јас не сум твоја сопруга? “

На Тито му беше видно непријатно, едвај успеа да каже: „Па, обидете се да се согласите“.

Херта немаше намера да склучи договор. Истиот ден, таа остави сè и се врати во Словенија. Тоа беше нејзиното последно раскинување со Тито.

Жената што му рече „НЕ“ на Тито!

Ова не беше последен пат јавноста да слушне за Херта Хас. Во Југославија долго време кружеше гласина дека по смртта на Даворјанка во 1946 година, маршалот ѝ пишал на Херта и ја молел да се врати. Писмото на Тито беше долго 16 страници. Херта одговори со две реченици.

– Драг мој, Херта Хас претрпе понижување од маж само еднаш. Не паѓам на колена двапати пред истиот човек – напиша таа.

Нејзината врска со Тито, како и дефинитивниот распад, ги опиша историчарот Јоже Пирјевец во неговата книга „Тито и другарите“.

Херта страдаше и многу поради својата дрскост. Се шпекулираше дека нејзините сопартијци се мешале во нејзиниот приватен живот, ја попречувале нејзината политичка кариера, организирале надзор и постојано прислушкувале.

Ако беше болна, Херта не се жалеше на никого. Таа повторно се омажи и роди две ќерки. По Втората светска војна, таа работеше во Министерството за индустрија и рударство на Хрватска и како секретар во Сојузниот извршен совет.

Таа го виде Тито само уште еднаш – во 1946 година во кабинетот на претседателот на Сојузна народна Република Југославија, кога веќе му беше пронашла нова „придружничка – Јованка Броз.

До пензионирањето работела во разни федерални институции. Иако зборуваше германски и француски јазик, во нејзините подоцнежни години одлучи да научи и англиски јазик, за подоцна да пишува статии и да одржува предавања и на тој јазик.

Живееше без публицитет, а особено одби да зборува за нејзината врска со Тито.

Херта Хас почина на 5 март 2010 година во Белград на 95-годишна возраст. Според сопствената желба, таа беше погребана во кругот на нејзиното најблиско семејство на гробиштата Побречки во Марибор.

Синот на Херта и Тито, Александар Мишо Броз, е поранешен хрватски дипломат и менаџер. Нејзините ќерки се професорки на универзитетот во Белград.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести