spot_img
1.8 C
Skopje
среда, јануари 12, 2022
spot_img

ХАОС ВО СОФИЈА: Ескалира протестите пред бугарското Собрание (ВИДЕО)

Ескалира тензијата на протестот на „Преродбата“ против зелениот сертификат.

Демонстрантите успеаја да го пробијат полицискиот кордон околу Народното собрание и побараа да влезат во зградата.

Успеале да стигнат до влезот на парламентот и почнале да тропаат по вратата.

Народните избраници веднаш преземале акција да ги забарикадираат влезовите во внатрешноста на Народното собрание со дрвени маси.

Во 14.30 часот по бугарско време ситуацијата се смирила.

Полицијата надвор се прегрупира.

На централниот влез на Народното собрание, вработените во НСО почнаа да ги отстрануваат дрвените маси. Останатите два влеза се уште се забарикадирани.

Пратениците од Вазраждане бараат да се отстранат масите за да може граѓаните да бидат примени во парламентот, за, според нивните зборови, да го кажат мислењето на народот.

„Ако продолжиме да воведуваме нови ограничувања, сертификати и дискриминаторски мерки, ќе одиме дотаму што целосно ќе ни ја уништиме економијата, ќе станеме уште посиромашни“, изјави за БНТ пратеникот од Вазраждане, Ангел Георгиев, признавајќи дека не бил вакциниран.

На демонстрантите на задниот влез на парламентот им беше кажано дека нема да им биде дозволено да влезат за разговори.

Тие рекоа дека се враќаат во парламентот подготвени за поагресивна акција.

Демонстрантите сакаат да се сретнат со пратеници, но засега никој не сака да излезе кај нив.

Првично протестот беше опколен со полициски кордон околу споменикот, но потоа се слушна повик до израз сите мажи.

Околу 13.15 часот од екранот поставен до споменикот се слушна повик до демонстрантите полека и спокојно да маршираат кон парламентот. Демонстрантите успеаја да го пробијат кордонот и стигнаа до вратите на Националното собрание, но не можеа да влезат бидејќи влезот беше забарикадиран.

ВИДЕО

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести