spot_img
1.8 C
Skopje
понеделник, јануари 10, 2022
spot_img

Страшни слики во северна Грција: Уништени се куќи, училиша, детски градинки…

Земјотресот најмногу бил почуствуван во градот Лерин, бидејќи неговиот епицентар се наоѓал на само дрва километри од главниот плоштад во тој град.

Основни, средни училишта и градинки во Лерин, во северна Грција, ќе бидат затворени поради оштетеност и стравот кој владее кај населението после синоќешниот земјотрес со јачина 5,3 степени според Рихтер, објавил Катимерини.

После првиот удар, жителите ги напуштиле домовите, излегле на плоштадите и отворени простори, каде што веднаш потоа следеле уште неколку силни потреси во близина на граница со Македонија.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести