spot_img
-0.2 C
Skopje
понеделник, јануари 10, 2022
spot_img

Во последните 24 часа регистрирани се 813 нови случаи со КОВИД-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 5.165 тестови, а регистрирани се 813 нови случаи со КОВИД-19, шест починати и 998 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 813 случаи од Скопје се 549, Битола – 49, Куманово – 40, Кавадарци – 25, Охрид – 20, Струмица – 17, Прилеп – 16, Штип – 11, Струга – 10, Гостивар и Велес – по 9, Гевгелија – 7, Кочани – 6, Ресен и Виница – по 5, Крива Паланка, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 4, Тетово, Кичево, Неготино, Берово и Дебар – по 3, Демир Хисар – 2, Свети Николе и Валандово – по 1.

Од шесте починати, три се од Скопје (56г, 74г и 78г) и по едно починато лице од Тетово (78г), Валандово (58г) и Кичево (78г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Од 998 оздравени пациенти од Скопје се 498, Прилеп – 105, Битола – 58, Охрид и Струмица – по 38, Велес – 27, Кичево – 22, Кавадарци – 21, Гевгелија и Валандово – по 20, Куманово и Ресен – по 18, Штип – 16, Неготино – 15, Крива Паланка – 11, Радовиш и Делчево – по 10, Свети Николе – 9, Македонски Брод – 8, Тетово и Богданци – по 7, Кочани – 6, Демир Хисар – 4, Гостивар и Крушево – по 3, Струга и Македонска Каменица – по 2, Виница и Берово – по 1.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, пријавени се четири лица, две од Тетово и по едно починато лице од Кичево и Гостивар, починати во период од 27 до 29.12.2021г. Починатите се на возраст од 57 години до 68 години. Од пријавените, две лица се починати во болнички услови и две во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.665.043 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 234.277, бројот на оздравени пациенти е 215.852, на починати е 8.042, а на активни случаи изнесува 10.383.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 104670, Активни 6212 Куманово 13388, Активни 259 Тетово 11535, Активни 113 Прилеп 11292, Активни 535 Битола 10117, Активни 876 Гостивар 8189, Активни 107 Кавадарци 7728, Активни 317 Велес 7653, Активни 159 Охрид 7128, Активни 392 Штип 6925, Активни 176 Струмица 6463, Активни 192 Кичево 4418, Активни 98 Кочани 4189, Активни 85 Струга 4005, Активни 73 Гевгелија 3102, Активни 167 Неготино 2711, Активни 68 Свети Николе 2179, Активни 26 Крива Паланка 2005, Активни 49 Ресен 1972, Активни 96 Радовиш 1864, Активни 59 Делчево 1509, Активни 44 Берово 1495, Активни 15 Дебар 1467, Активни 9 Виница 1198, Активни 19 Пробиштип 1173, Активни 31 Валандово 1086, Активни 49 Кратово 797, Активни 8 Богданци 712, Активни 29 Демир Хисар 665, Активни 24 Крушево 653, Активни 49 Македонски Брод 564, Активни 21 Демир Капија 440, Активни 7 Македонска Каменица 433, Активни 5 Пехчево 366, Активни 7 Дојран 186, Активни 7

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести