spot_img
3.8 C
Skopje
сабота, јануари 8, 2022
spot_img

Повеќе од 7.000 новозаразени во Србија

Од последиците на вирусот починале 23 лица.

На респиратори се 83 пациенти.

Како што беше најавено, веднаш по новогодишните празници, бројот на заболени во Србија почна нагло да расте. Лекарите велат дека омикрон најверојатно е доминантен сој и дека бројот на заразени лица на дневна основа ќе продолжи да расте.

Лекарите апелираат до граѓаните да се придржуваат до мерките и да избегнуваат собири. Ова е особено важно сега кога е потврдено дека омикронот исклучително лесно се пренесува.

Со растот на бројот на заразени расте и бројот на лица во болниците, па болницата во Батајница веќе се полни, а слична е состојбата и во населбата Златибор.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести