spot_img
2.8 C
Skopje
среда, декември 1, 2021
spot_img

Филипче: Не е опција карантин, но не знаеме што може да се случи

И покрај сите мерки, вакцинацијата во Македонија се уште не е задолжителна, но не е исклучена и таа можност, иако како што рече министерот Венко Филипче, се уште е рано за таква опција.

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека затворање и нови рестрикции во земјава не се планирани, но не се исклучени.

„Не е опција карантин, но не знаеме што може да се случи. Затоа мора да се спроведе опфатот со вакви апели. Не е исклучено вакцината да биде задолжителна, но затоа преку овој метод со матичните лекари, посакуваме да се зголеми бројот на вакцинирани граѓани“, истакна министерот

Тој денешна средба со медиумите порача дека многу е важно матичните лекари да го зголемат апелот за вакцинација против корона вирус кај луѓево во Македонија.

„Матичните лекари треба да се свесни колку е важно да се зголеми опфатот на вакцинацијата. Тоа треба да го прават преку интензивна комуникација со пациентите, да ја пуштат важната порака за вакцинацијата. Од друга страна, некои земји сметаат дека вакцинацијата треба да биде

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести