spot_img
4.8 C
Skopje
недела, ноември 21, 2021
spot_img

Румен Радев обезбеди втор петгодишен мандат

Претседателот Румен Радев обезбеди втор петгодишен мандат по убедливата победа во вториот круг од претседателските избори, покажуваат резултатите од излезните анкети. Гласањето се одржа со најниска излезност во историјата на вториот круг – околу 33,7 отсто.

Радев, кој го поддржаа БСП, победникот на парламентарното гласање пред една недела, „Промените продолжуваат“, „Има таков народ“ и „Исправи се. БГ,Ние доаѓаме!“, доби 63,9 отсто од гласовите. Анастас Герџиков, поддржан од ГЕРБ и индиректно од ДПС, освои 33,1 отсто, покажуваат податоците на Агенцијата за истражување Алфа.

Според агенцијата, околу 3 отсто од гласачите кои излегле на гласање рекле дека не  одобруваат ниту еден кандидат, забележувајќи во гласачкото ливче „Не поддржувам никого“. Овие гласови се бројат само за излезноста.

Податоците не ги вклучуваат резултатите од гласовите од странство.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести