25.8 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024

Цените на гасот низ Европа продолжија да растат

На 16 ноември објави дека го суспендира процесот на одобрување бидејќи швајцарскиот конзорциум зад рускиот гасовод треба да формира германска подружница за да обезбеди лиценца за работа. Тоа ги намали надежите дека гасоводот ќе биде оперативен во наредните месеци и ќе ја олесни европската енергетска криза .

Русија, исто така, беше обвинета за задржување на дополнителните испораки на природен гас за европа преку постојните гасоводи кои транзитираат во украина, со цел да изврши притисок врз еу да го забрза процесот на одобрување на северен тек 2. Соединетите држави, Украина и неколку членки на Европската унија се противат на гасоводот северен тек 2 со образложение дека тој ја загрозува европската енергетска безбедност. Гасоводот, исто така, ќе ја лиши Украина од клучните транзитни такси. Цените вчера за природен гас скокнаа за речиси 8 насто. Зголемувањето на цените на природниот гас ја поттикнува инфлацијата во европа и предизвикува страв од прекин на електричната енергија.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести