6.8 C
Skopje
вторник, јануари 24, 2023

БЕЛГРАД ДОБИВА МЕТРО – Во 2028 ќе биде пуштено во употреба

Министерот за финансии на Србија,  Синиша Мали присуствуваше на денешното потпишување на Договорот за проектот за изградба на инфраструктура и насип на платото за депото на метрото во Макишко поле.

„Со потпишување на денешниот договор и формално ја започнуваме изградбата на првата линија на метрото, на 22 ноември ќе видите голем број работници и машини, а почнуваме да го остваруваме сонот за кој сонувале генерации пред нас“, вели министерот Мали.

Полека, градот Белград се повеќе се свртува кон системот на железнички сообраќај, оцени тој.

„Потпишувањето на договорот за изградба на депото ќе биде во февруари 2022 година, по што ќе следи потпишување на договорот за изградба на пристапни патишта – во март. Во јули очекуваме договор за изградба на станици и тунели, а во ноември работите на изградба на патишта не чекаат во мај 2023 година, а на изградба на станици во септември, додека изградбата на тунелот е планирана за декември“, прецизира министерот.

Што се однесува до машината ТБМ, која ќе ги пробива тунелите, таа се прави веќе 13 месеци.

„Токму поради тоа, во декември 2023 година ќе почнеме да градиме тунели и станици“, изјави Мали.

Набавката на возови и почетокот на тестирањата е закажан за февруари 2026 година, додаде тој. Според него, завршување на првата линија на метрото и пуштање во употреба се очекува во 2028 година.

„Првата линија сама по себе не значи многу. Потребна ни е синергија со втората линија. Затоа потпишавме договор со компанијата Егис за изградба на втората линија на подземната железница, рече Мали.

Втората линија ќе биде завршена во 2030 година.

„Тоа ќе биде систем кој треба да придонесе за подобар и поефикасен сообраќај и да даде подобра слика за нашиот главен град, па дури и за нашата земја“, рече тој.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img