spot_img
10.8 C
Skopje
сабота, октомври 23, 2021
spot_img

НАТО инвестира најмалку милијарда евра за нови технологии

Со најмалку милијарда евра, фондот за иновации ќе инвестира во технологии кои би можеле да се користат во одбраната и безбедноста.

„Заедно ќе обезбедиме безбедност за нашите народи во светот кој брзо се менува“, изјавил генералниот секретар на НАТО по дводневниот министерски состанок во Брисел.

Примери за таква технологија се хиперсоничниот погон, исто така развиен од Кина и Русија, и автономни авиони и други роботски системи.

Претходно оваа недела министрите се согласиле за нов одбранбен план против разни видови напади од страна на Русија, која денеска соопшти дека покажува дека е правилно да се прекинат контактите со НАТО.

Русија пред неколку дена ги затвори мисијата на НАТО и мисијата на НАТО во Москва, откако Алијансата протера деветмина Руси осомничени за шпионажа.

„Под овие околности, нема потреба од дијалог, што уште еднаш го потврди усвојувањето на таков концепт“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Русија никогаш немала илузија на НАТО. Го знаеме карактерот на тој сојуз… Не е создаден за мир, туку за војна и конфликти.“

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести