spot_img
7.3 C
Skopje
четврток, октомври 14, 2021
spot_img

Православните верници денеска го одбележуваат празникот Покров на Пресвета Богородица

Православните верници денеска го одбележуваат празникот Покров на Пресвета Богородица како спомен на случката кога Богородица се јави меѓу народот собран за молитва, за време на богослужба.

Празникот е познат под името Покров, Богородични покров и Женски празник.

Го слават жените за полесно да раѓаат и одгледуваат деца.

Тие кои немаат деца на овој ден се молат да добијат.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести