8.8 C
Skopje
недела, декември 4, 2022

УАПСЕН “БАНКАРОТ НА ИСИС” – Тој е клучна личност во управувањето со финансиите на терористичка организација

Сами Јасим, член на ИСИС, задолжен за финансии и заменик на убиениот Ал Багдади, беше заробен од ирачката тајна служба, а веста ја потврди ирачкиот премиер.

Деталите за операцијата засега се тајна. Ирачкиот премиер изјави дека станува збор за една од најтешките разузнавачки операции што досега ирачките сили ги извеле надвор од нивните граници.

АП од ирачки разузнавачки извори дознава дека Јасим бил фатен во досега неидентификувана странска земја од која бил префрлен во Ирак пред неколку дена.

АФП објави дека се работи за Турција и дека вреди пет милиони долари.

Нема реакции од Анкара, а агенцијата Анадолу додаде дека Турција е првата земја која во 2013 година ја прогласи ИД / ДАЕШ (арапски кратенка за таа организација) за терористичка група.

Анадолу  сепак не потсети за врските што турската тајна служба МИТ ги имаше со припадниците на ИСИС, што им овозможи да преминат во Сирија – а подоцна купи и нафта од нив.

Американската влада објави награда до пет милиони долари за информации што можат да доведат до негово апсење.

Со следниот опис: “Сами Јасим Мухамед ал-Џабури, познат и како Хаџи Хамид, е висок командант на ИСИС, поранешен припадник на Ал Каеда во Ирак. Тој е клучна личност во управувањето со финансиите на терористичка организација”.

Јасим, ирачки државјанин, е еден од главните водачи на Исламската држава кој може да понуди вредни информации за операциите на групата, изјави Хасан Хасан, експерт за таа група. Тој е вториот висок командант на ИД што е уапсен жив, додаде тој.

Хасан наведува дека Јасим бил член на одборот на директори на терористичка организација која брои меѓу шест и 12 членови.

Тој е исто така близок со новиот водач на ИД. По ликвидацијата на Багдади, функцијата ја презеде Абу Ибрахим ал-Хашеми ал-Кураиши, кој веднаш го доби прекарот „Калиф без Калифат“.

Хасан додава дека „банкарот на ИД“, како што медиумите го нарекоа Јасим, со текот на времето го проширил опсегот на активности за координирање на активностите во Ирак и Сирија, стратешки и тактички.

Експерт за ИД за Ројтерс изјави дека е вообичаено лидерите на ИД, кога им се заканува апсење, да се кренат во воздух, како Ал Багдади, или да се борат додека не бидат убиени.

„Банкарот“ не го стори тоа, што може да биде знак дека апсењето било ненадејно.

Дејвид Коен, поранешен шеф на Одделот за тероризам и финансиско разузнавање во Министерството за финансии на САД, ги опиша милитантите за „Тајмс“ од Лондон како „најбогатата терористичка организација на Земјата“.

„Јасим контролираше приходи до милијарда долари годишно: околу половина милијарда долари доаѓаа од продажба на нафта, а околу 300 милиони долари од изнуда, според „Тајмс“, и реално од даноци наметнати на подрачјето со кое управуваа.“

„Во структурата на приходот, откупот донесе приход од околу 25 милиони долари, нелегална трговија со антиквитети околу 15 милиони, и трговија со луѓе околу 10 милиони. Кон ова треба да се додадат и донациите на симпатизерите од Блискиот Исток. Кои не престанаа до ден -денес.“

Разузнавачките служби беа непријатно изненадени од вештината на финансиската администрација на калифатот, кој на врвот на својата моќ се рашири над една третина од областа во Сирија, со седиште во Рака, и се прошири кон Ирак, каде што заврши на околу 60 километри од Багдад.

Седиштето беше во Мосул, град кој падна без отпор во 2014 година и каде Ал Багдади прогласи калифат. Особено беа фасцинирани од успешното функционирање на даночниот систем, „изнудување“, како што пишува Тајмс.

Можеби тоа е прецизен термин за даноци.

Парите, клучот за се

Колин Кларк, директор за политички истражувања во безбедносната фирма Суфан груп, изјави за Тајмс дека податоците што ги поседува Јасим може да откријат како групата перела пари и каде инвестирала.

Што за некои на Запад можеби не е пријатна информација.

„Парите се крвотокот на терористичките групи, така што потрагата по луѓе задолжени за пари е важен дел од нивната стратегија за борба против истите“.

По губењето на територијата на калифатот, терористичката група се реорганизира со пренесување на своите активности според моделот на Ал-Каеда во провинции кои дејствуваат во областа од Западна Африка до Југоисточна Азија.

Постои комуникација меѓу провинциите, но не е целосно јасно до кој степен тие ги координираат активностите.

Досега се претпоставуваше дека раководството на ИД се уште е во Сирија или Ирак, во пустинските области.

Владата во Дамаск не е заинтересирана да троши оскудни безбедносни ресурси за контрола на тие области.

Западните разузнавачки служби проценуваат дека во тие области има околу 10.000 борци на таа терористичка група, кои се уште имаат заштита меѓу некои сунитски заедници.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img