spot_img
10.8 C
Skopje
вторник, октомври 12, 2021
spot_img

ММФ ја зголеми прогнозата за растот на БДП на Србија за 6,5% за оваа година

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми прогнозата за раст на бруто домашниот производ на Србија за оваа година на 6,5 отсто, односно за 0,5 проценти поени од својата проекција за јули.

Во новиот есенски извештај за светските економски перспективи, чие претставување е во тек, ММФ предвидува раст на Србија во следната година каде ќе изнесува 4,5 отсто, а во 2023 година за 4,0 проценти.

Дефицитот на тековната сметка на Србија според прогнозата на ММФ во оваа година ќе изнесува 4,1 отсто, а во следните две години благо ќе се зголеми на 4,4, односно 4,6 отсто.

Фондот проценува дека инфлацијата во тековната година во Србија ќе изнесува 3,0 проценти, а следната година ќе се спушти на 2,7 отсто, додека стапката на невработеност е на ниво од 8,4 отсто оваа година, а во следната се очекува опаѓање на 8,0 проценти.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести