spot_img
9.8 C
Skopje
вторник, октомври 12, 2021
spot_img

Мемфис влезе во историјата на холандскиот фудбал

Холандија убедливо славеше над Гибралтар во квалификациите, а напаѓачот Мемфис Депај се впиша во книгата на рекорди на холандскиот фудбал. Напаѓачот на Барселона е најефикасниот холандски фудбалер, односно дал најмногу голови во една календарска година.

Против Гибралтар даде два гола па така во 2021 година Мемфис има 13 голови со што го урна претходниот рекорд на Патрик Клајверт со 12 голови во 2000 година. На оваа листа се уште Клас Јан Хунтелар со 11 голови во 2010 година, Робин ван Перси со 10 гола во 2013 година исто толку и Бакхајс во 1934 година.

Инаку вкупно во дресот на Холандија Депај има 35 гола.

До крајот на годината Холандија ќе одигра уште два квалификациски натпревари (со Црна Гора и Норвешка) па тоа е шанса за Депај да го подобри рекордот.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести