spot_img
12.8 C
Skopje
понеделник, октомври 11, 2021
spot_img

Александар Шаленберг е нов канцелар на Австрија

Александар Шаленберг денеска положи заклетва пред претседателот Александар Ван дер Белен, со што стана нов канцелар на Австрија.

Шаленберг доаѓа на местото на Себастијан Курц како канцелар.

Шаленберг го смени Себастијан Курц на функцијата австриски канцелар, кој поднесе оставка под притисок поради истрагата на Обвинителството за економски криминал и корупција и го предложи актуелниот шеф на дипломатијата за нов канцелар.

Новиот канцелар влезе во владата како непартиски член, иако до важи за близок со Курц.

На местото на Шаленберг како министер за надворешни ќе биде поставен Мајкл Линхарт, кој, како и неговиот претходник, е дипломат од кариера.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести