spot_img
12.8 C
Skopje
недела, октомври 10, 2021
spot_img

ГОЛЕМ СОБИР ВО БЕЛГРАД: Неврзаните одбележуваат шест децении на движењето

Претставници на стотина земји утре ќе се состанат во Белград за да ја одбележат 60-годишнината од првата конференција на Движењето на неврзаните (ПНЗ) одржана во главниот град на тогашната СФР Југославија, која беше еден од нејзините основачи.

На дводневниот собир, Русија, која во јули оваа година доби статус на набљудувач во Движењето од времето на Студената војна како противтежа на спротивставените блокови предводени од тогашниот СССР и САД, ќе биде меѓу неврзаните, пишува Бета.

На првата конференција на ПНЗ во Белград во септември 1961 година присуствуваа претставници на 25 земји, меѓу кои индискиот премиер Џавахарлал Нехру, египетскиот претседател Гамал Абдел Насер, претседателот на Индонезија Сукарно и претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито.

Конференции се одржуваат на секои три години во земјата што претседава. Југославија претседаваше со Движењето од 1961 до 1964 година и вторпат пред распадот од 1989 до 1992 година, кога беше суспендирана од членство.

Во септември 1989 година, Белград беше домаќин на Самитот на ПНЗ, а бројни светски лидери беа гости на тогашниот претседател на Претседателството на СФРЈ, Јанез Дрновшек и министерот за надворешни работи, Будимир Лончар.

Според српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ, повеќе од 100 странски делегации, меѓу кои и околу 40 министри за надворешни работи, го потврдиле своето учество на овогодинешниот белградски собир на 11 и 12 октомври, што се одржува под строга безбедност, поради пандемијата на корона вирус, и епидемиолошките мерки.

Се очекува рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да биде еден од главните гости, кој, како што е најавено, ќе го прочита поздравното писмо на рускиот претседател Владимир Путин.

“Овој чекор е сведоштво за блискиот пристап на нашата земја и Движењето кон многу глобални проблеми. И дава можност за проширување на партнерството”, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на 7 октомври.

Една од земјите што нема да има претставник во Белград, иако учествуваше на првата конференција ПНЗ, е Кипар, потврди кипарското Министерство за надворешни работи за Радио Слободна Европа.

Според претходните најави, членовите на Претседателството на БиХ, Сефик Џаферовиќ и Жељко Комшиќ, се откажаа од доаѓањето на Самитот на неврзаните.

Како што објави регионалната телевизија Н1, одлуката е донесена откако Един Врањ, поранешен шеф на секторот за криминалистичка полиција во Федералната полициска управа на БиХ и поранешен шеф на Одделот за организиран криминал во БиХ, беше уапсен на 12 септември на граничниот премин Увач меѓу БиХ и Србија.

Со 120 земји-членки и 17 набудувачи, Движењето на неврзаните е најголемата група држави по Обединетите нации. Меѓу набудувачите се сите поранешни југословенски републики, освен Словенија и Северна Македонија (БиХ, Црна Гора, Хрватска и Србија), но и Аргентина, Бразил, Кина, Украина и Русија.

Освен СФР Југославија, која беше суспендирана од членство во 1992 година поради војната и распадот на државата, на листата на поранешни членки се Кипар и Малта, како и Јужен Јемен и Северен Јемен, кои се обединија во една држава, Јемен.

Најавувајќи го собирот во Белград, српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ рече дека Србија, иако стратешка цел е членство во ЕУ, не се откажува од традиционалните пријатели и „не се само Русија и Кина, туку и членови на Движењето на неврзаните“.

Според Селаковиќ, собирот по повод 60 -годишнината од основањето на Движењето нема примарно политичка димензија, бидејќи нема да се донесуваат одлуки или да се усвојуваат декларации „но тоа е начин секој да покаже дека се сеќава на 1961 година на Белградска конференција“ кога лидерите „од азискиот и африканскиот континент и Латинска Америка обединето испратија порака до светот во која се залагаат за вредностите, не согласувајќи се да бидат дел од тогашната блоковска поделеност на светот“.

По три години претседавање со Движењето, СФРЈ беше суспендирана од членство во 1992 година поради војната и распадот на државата. Белград се врати меѓу неврзаните, како набудувач по демократските промени, во 2001 година, откако земјата беше примена во ОН под името СР Југославија.

Според веб -страницата на Министерството за надворешни работи, Србија се обидува да го искористи својот статус во ПНЗ „за остварување на виталните државни и национални интереси“, што, како што се посочува, „не е спротивно на европската перспектива на Србија, но претставува комплементарна димензија на нејзината надворешнополитичка ориентација “.

Во 2010 година, Владата на Србија започна програма за стипендии наречена „Светот во Србија 100 стипендии за студенти од земјите -членки на ПНЗ“.

Во септември 2011 година, Белград ја одбележа 50-годишнината од првиот Самит на неврзаните со голема министерска конференција.

На собирот присуствуваа околу 100 странски делегации со околу 600 делегати, а домаќини беа тогашниот српски претседател Борис Тадиќ и министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести