spot_img
8.8 C
Skopje
сабота, октомври 9, 2021
spot_img

Јувентус поради два милиони евра останал без Халанд

Ерлинг Халанд експлодираше во дресот на Салзбург во сезоната 2019/2020, а потоа за 20 милиони евра замина во редовите на Борусија Дортмунд каде продолжи со феноменалните партии.

Пред да дојде во Салзбург играше за норвешкиот гигант Молде. Многумина тимови се распрашуваа за неговите услуги, најблизу бил Јувентус. Но, тогашниот директор, Марота сметал дека два милиони евра за еден тинејџер се премногу.

„Една од моите најголеми грешки е Халанд. Имав шанса да го доведам во Јувентус од Молде и тоа за два милиони евра. Бевме многу близу. Сега веќе е невозможно Халанд да го видиме во Серија А. Италијанските клубови немаат шанси да го донесат следното лето“, призна Марота.

Клузулата на Халанд за следното лето изнесува 70 милиони евра, за неговите услуги клубовите ќе мораат да вложат многу повеќе пари. Норвежанецот неофицијално бара 50 милиони евра годишно, за својот труд пари бара и неговиот менаџер Раиола, сумата е 40 милиони евра.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести