spot_img
12.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021
spot_img

Турција издала предупредување за цунами откако грчкиот остров Крит го погоди силен земјотрес

Турција издала предупредување за цунами откако грчкиот остров Крит го погоди силен земјотрес.  Потресот со јачина 5,8 го погои островот, пренес АП. Во тој момент немало официјални информации за оштетувања и повредени.

Атинскиот геодинамички институт рекол дека потресот се случил во 9.17 часот по локално време, а епицентарот бил југоисточно од Атина.

Европскиот-медитерански сеизмолошки центар и Геолошкиот завод САД дале прелиминарна магнитуда од 6,0, со епицентар седум километри северно од селото Трапсано.

Вообичаено е различни сеизмолошки институти да даваат различни јачени на земјотресот во почетни часови и денови по потресот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести