spot_img
12.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021
spot_img

СТРАШНО: Серија земјотреси го погодило утрово грчкиот остров Крит (ВИДЕО)

Епицентарот бил на Крит

Серија земјотреси, од кои најсилен бил 6 степени по Рихтер, го погодило утрово грчкиот остров Крит.

Како што јавува Ројтерс, епицентарот бил кај Хераклиона, а хипоцентарот на длабочина од само два километри.

Повеќе објекти се оштетени од потресот кој утрово го потресе Крит. Првиот потрес, со јачина од 6,8 степени бил забележан во 9.17 часот, веднаш по него следела два послаби потреси со јачина од 3,8 и 4,5 степени.

Потресите оделе во растојание од десетина минути, а како што јавуваат медиумите, направена е поголема материјална штета на објекти.

Спрема првичните информаци тешко се оштетени поедини згради и куќи, а материјална штета е забележана и на црквите.

Засега нема податоци за повредени и евентуални жртви.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести