spot_img
21.8 C
Skopje
среда, септември 15, 2021
spot_img

Холандската влада ќе ги претстави „Корона“ пропусниците како доказ за вакцинација

Холандската влада во вторникот објави олеснување на мерките против „Ковид-19“ и ќе ги претстави „Корона“ пропусниците како доказ за вакцинација, за влез во кафулиња, ресторани, клубови или културни настани, пренесува Ројтерс.

Премиерот Марк Руте рече дека повеќето мерки за социјална дистанца ќе бидат укинати на 25 -ти септември. Овој потег е сличен на најавите во другите европски земји.

Руте на прес -конференцијата рече дека разбира дека социјалната дистанца оставила емотивна трага кај повеќето луѓе. „Затоа сум среќен што денес можеме да објавиме укинување на мерката за социјална дистанца како обврска насекаде, почнувајќи од сабота, 25 септември“, рече Руте, додавајќи дека се уште е разумно луѓето да држат дистанца.

Мерките што остануваат на место се маска во јавниот превоз и училиштата и препорака луѓето да работат од дома кога е можно.

Ковид пропусниците ќе бидат потребни за лица постари од 13 години за да можат да влезат во ресторани, кафулиња, кина, музеи, отворени и затворени концерти и фестивали.

Руте објасни дека научниците од холандското седиште веруваат дека пропусниците се неопходни за да се избегнат ситуации со висок ризик.

Ова значи дека на некои места или ќе можете да покажете дека сте вакцинирани или дека сте имале корона и сте имуни, или дека сте имале негативен тест во последните 24 часа“, рече тој.

Повеќе од 70 проценти од холандското население, или 12,6 милиони, примиле барем една доза од вакцината „Ковид-19“, додека 65 проценти биле целосно вакцинирани, според официјалните бројки.

Владиното советодавно тело за здравство во вторникот рече дека нема потреба од трета доза, попозната како засилувач, за општата популација, бидејќи вакцините остануваат ефективни.

Новите инфекции се намалија на околу 2.000 случаи дневно во Холандија, додека околу 450 пациенти се лекуваат во болница.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести