spot_img
27.8 C
Skopje
среда, септември 15, 2021
spot_img

Францускиот град Лион планира да ја намали максималната дозволена брзина на возилата од 50 на 30 километри на час од пролетта 2022 година

Францускиот град Лион планира да ја намали максималната дозволена брзина на возилата од 50 на 30 километри на час од пролетта 2022 година.

Лион на тој начин ќе им се придружи на другите големи градови во Франција, вклучително и Париз и Лил, во однос на ограничувањата на брзината за автомобилите.

Градоначалникот на овој град рече дека границата од 50 километри на час ќе се одржува само на некои главни патишта.

Според него, целта на оваа измена е да се спречат сообраќајни незгоди во градот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести