spot_img
19.8 C
Skopje
среда, септември 15, 2021
spot_img

Вучиќ: Некој се надеваше дека ќе умрам малку побрзо, не е страшно да се умре, прашањето е што сте направиле и што оставате зад себе

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вели дека не е изненаден од изјавата на Саша Јанковиќ, со која странските амбасадори му сугерирале дека Вучиќ ќе умре од срцев удар и дека потоа треба да избере со кого ќе владее.

– Синоќа внимателно го слушав она што го кажа г -дин Јанковиќ и да бидам искрен, нема многу новости за мене, но јас сум му благодарен што тоа јавно го кажа и сигурен сум дека не излажа. Потребна е повеќеслојна анализа и не би испукал зборови за да  игрувам жртва – рече Вучиќ.

Претседателот потоа продолжи со суштината на таа изјава

– Тие зборови сведочат за времето во кое живееме. Пред да елаборирам подобро, би сакал да посочам една природна, нормална работа што ретко кој сакаше да ја слушне. Важно е што Јанковиќ рече дека тие биле амбасадори, а не пониски функционери. Значи директни претставници на земјите. Мислам дека знам кои се, не е премногу контроверзно. И зошто мислите дека би било во нивен интерес да бидам на власт? Како врховен командант, нема да ги уништам стрелите, за овој војник да нема „игла“ на рамото. Што би било во нечиј интерес доколку Србија напредува побрзо од другите – вели Вучиќ.

– Денеска сме први во регионот по плати, а кога станав претседател бевме на четвртото место. Имавме највисока стапка на невработеност, 50,5 кај младите луѓе. И денес, таа стапка е 21, 22 проценти. Ме фатија на пик, што да ме сакаат? Ние сме тие тука чија работа е да го штитат интересот на Србија, а амбасадорите се пристојни луѓе кои и посакуваат добро на својата земја. Што би сакале добро за нашата? Тие на тој начин покажаа колку помалку сакаат за нашата земја.“, изјави Вучиќ.

Конечно, Вучиќ исто така верува дека никој не сакал да го убие, туку само се надевал на негово рано заминување.

– Мислам дека не сакаа да ме убијат, напротив, некој само им го доставил кардиоваскуларниот картон. Некој се надеваше дека ќе умрам малку побрзо. Не е страшно да се умре, прашањето е што сте направиле и што оставате зад себе. Знам од кого тоа можел да го слушне Јанковиќ и по кое одење во болница, можеле да го добијат тој документ – вели Вучиќ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести