spot_img
27.8 C
Skopje
вторник, септември 14, 2021
spot_img

Горецка продолжи со Баерн до 2026 година и доби поголема плата

Германскиот фудбалер Леон Горецка го продолжи договорот со Баерн до 2026 година. Неговиот договор истекуваше на крајот на сезоната, а по повеќемесечни преговори фудбалерот одлучи да остане во Минхен.

Договорено е Горецка да добие повисока плата и ќе заработува 15 милиони евра на годишно ниво. Инаку тој во Баерн дојде пред три години од редовите на Шалке. Од тогаш па до сега постигна 25 гола и запиша 27 асистенции во 117 натпревари.

Во текот на летото се шпекулираше за негово заминување, меѓутоа Горецка не помисли на друг клуб се додека не завршат преговорите со „Баварците“.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести