spot_img
30.8 C
Skopje
вторник, септември 14, 2021
spot_img

Обвинителката Лиле Стефанова по грешка објави како е уценуван главниот сведок Алек „Теранова“ во предметот „Плацеви на Водно“ ?

Превид на надлежната обвинителка во предметот „Плацеви на Водно“, Лиле Стефанова, ја откри уцената под која се наоѓа главниот сведок во постапката Александар Ивановски, познат во јавноста како Алек „Теранова“.

При презентирање на докази во врска со основање на фирмата „Сирах Инженеринг Лимитед“ од Белизе, Стефанова презентираше копија од лична карта на основачот на компанијата Ристо Новачевски, но, по греша и патната исправа на Александар Ивановски кој во случајот не е обвинет, туку е сведок на обвинителството.

Проблематично е тоа што до сега не се знаеше под кои околности Алек „Теранова“ е сведок, а не обвинет во истата постапка, иако против него се водела истрага, како што ненамерно денес покажа и Стефанова.

Адвокатот на обвинетиот Сашо Мијалков, Петар Василев, приговараше на оваа ситуација, потенцирајќи дека токмум Александар Ивановски е лицето кое ги сторило сите криминогени дејствија поради кои неговиот клиент и другите обвинети во предметот сега се пред судија, а Ивановски е сведок.

Извор: infomax.mk

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести