spot_img
27.8 C
Skopje
понеделник, септември 13, 2021
spot_img

183 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 18 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.035 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на Ковид-19, од кои во Скопје – 132, Куманово – 13, Кавадарци – 6, Прилеп, Струга и Крива Паланка по 3, Тетово, Битола, Велес, Охрид, Срумица, Кичево, Кратово и Демир Капија по 2 и по еден воГостивар, Штип, Кочани, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Македонска Каменица.

Пријавени се и 18 починати лица: деветмина од Скопје (85, 80, 69, 67, 64, 61, 59, 57, 52 години), четри починати лица од Кавадраци (88, 88, 72 и 60 години), по две починати лица од Тетово (81 и 48) и Битола (81 и 79г, едно починато лице од Гостивар (78).

Од пријавените 18 лица, 16 се починати во болнички услови, а две се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 531 оздравени пациенти од: Скопје – 189, Тетово – 68, Струмица – 32, Гостивар – 26, Дебар – 24, Кавадарци – 23, Куманово – 22, Кичево – 17, Битола и Штип по 12, Прилеп, Велес, Свети Николе и Берово по 11, Делчево – 9, Крива Паланка и Ресен по 8, Пробиштип – 7, Кочани – 6, Македонски Брод – 5, Радовиш – 4, Неготино и Валандово по 3, Кратово и Крушево по 2 и по еден во Струга, Гевгелија, Македонска Каменица, Богданци и Пехчево.

Направените 2.035 тестови се преку: ИЈЗ-34, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Куманово-3, Жан Митрев (Филип Втори)-76, Авицена-116, Биотек-158, Систина-85, Никоб лаб-316, ВФВ Медикал-39, Ели Медика-55, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.124.

Досега во земјата се направени вкупно 1.225.089 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 183.705, бројката на оздравени пациенти е 164.383, на починати е 6.277, а бројот на активни случаи изнесува 13.045.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 79429, Активни 5791
Куманово 10756, Активни 889
Тетово 10650, Активни 1115
Прилеп 8821, Активни 273
Гостивар 7870, Активни 662
Битола 6866, Активни 254
Велес 5932, Активни 248
Охрид 5714, Активни 592
Кавадарци 5625, Активни 171
Струмица 5490, Активни 535
Штип 5457, Активни 222
Кичево 3796, Активни 468
Струга 3719, Активни 632
Кочани 3070, Активни 103
Гевгелија 2328, Активни 72
Неготино 2276, Активни 45
Свети Николе 1778, Активни 107
Ресен 1470, Активни 99
Дебар 1433, Активни 192
Радовиш 1421, Активни 106
Крива Паланка 1325, Активни 59
Берово 1178, Активни 48
Делчево 1095, Активни 66
Виница 990, Активни 45
Пробиштип 876, Активни 43
Валандово 768, Активни 31
Богданци 539, Активни 23
Крушево 518, Активни 16
Кратово 508, Активни 58
Македонски Брод 452, Активни 34
Демир Хисар 418, Активни 10
Демир Капија 406, Активни 5
Пехчево 307, Активни 10
Македонска Каменица 285, Активни 17
Дојран 139, Активни 4

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести