spot_img
25.8 C
Skopje
недела, септември 12, 2021
spot_img

СДСМ: Мицкоски не го знае Уставот и никој во неговата партија нема поим ни од право ни од политика

Соопштение за јавност од СДСМ – реакција на прес-конференцијата на Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ

Денеска Христијан Мицкоски повторно покажа две работи, на маката, на националната трагедија сака да профитира за себе, и второ дека не разбира политика ниту право.

Предлогот на Мицкоски е голо политиканство и очаен обид да се напаѓа неосновано.

Уставот на државата е јасен, член на Владата може да поднесе оставка, но пред премиерот. Претседателот на Владата може да предложи разрешување на член на Владата, а за предлогот за разрешување Собранието одлучува на наредната седница.

На Мицкоски очигледно не му кажале каква се процедурите за поставување и разрешување министри, па затоа денеска излегува со смешни ултиматуми и предлози кои немаат никаква правна основа.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се однесуваат неодговорно, се ситат на несреќи, а денеска излегуваат со несериозни и правно неписмени предлози.

Сето тоа е доказ за очајот во кој е западнат бидејќи знае дека го чека нов пораз на изборите.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести