spot_img
18.8 C
Skopje
недела, септември 12, 2021
spot_img

Канцеларката на Германија, Ангела Меркел утре ќе пристигне во официјална посета на Србија

Канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел, ќе пристигне во понеделник, 13 септември, во официјална посета на Србија.

Како што беше најавено, Меркел треба да пристигне на аеродромот „Никола Тесла“ околу 16 часот. Пред Палатата на Србија ќе биде организиран свечен прием, по што германската канцеларка и претседател на Србија, Александар Вучиќ, ќе имаат тет-те-тет разговор.

Како што објасни заменик -портпаролот на германската влада, Мартина Фиц за време на најавата за посетата, во фокусот на разговорите меѓу двајцата државници ќе бидат поставени важни прашања.

– Во фокусот на разговорите ќе бидат билатералните односи, економско -политичките односи и прашањата од европска перспектива – изјави Фиц.

По разговорот меѓу двајцата државници, Меркел и Вучиќ ќе дадат изјави за медиумите.

Претходно, по повод посетата на Ангела Меркел, Вучиќ изјави дека ова е голем дел за Србија.

– Сакам да и се заблагодарам за се што направи за Западен Балкан. Никогаш нема да заборавиме што таа направи за нас во 2015 година, кога Хрватска воведе санкции против Србија. Имав чест и можност да ја угостам на крајот од нејзиниот мандат. Мислам дека ќе биде, додека таа е канцелар, веројатно една од последните посети и голем ден за Србија – рече тогаш Вучиќ.

Тој додаде дека е важно да разговараат за сите важни регионални настани со Меркел.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, исто така, ја оцени посетата на Меркел како исклучително важна за Србија. Брнабиќ изјави дека ќе се види со каква порака доаѓа, но фактот дека таа е во посета на Србија на крајот од нејзиниот мандат, како и должината на нејзиниот престој и вниманието што го посветува на Србија, е доволна порака само по себе.

– Мислам дека никогаш не сме добиле такво признание на глобално ниво. Доаѓа „кралицата на Европа“. Таа ќе остане така долго, долго време откако не е канцелар. Таа остави такво наследство што таков лидер нема да видиме долго време во Европа, но и во светот – рече таа.

Таа посочи дека Меркел е секако меѓу првите три светски лидери и дека ќе остане по нејзиниот мандат.

Посетата на Меркел на Белград има симболично значење

Поранешниот српски амбасадор во Германија, Огњен Прибичевиќ, изјави за медиумите претходно дека посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Србија, еден месец пред нејзиното пензионирање, покажува колку Германија се придава на овој регион.

– Секогаш е добро кога канцеларот на Германија доаѓа во Србија бидејќи Германија отсекогаш покажувала интерес за оваа област, која во најголем дел се совпаѓа со нашите интереси – политичка стабилност, економски напредок, интеграција. Германија силно го поддржува нашиот пат кон европска интеграција. Нашите интереси не се исти кога станува збор за Косово – рече поранешниот амбасадор на Србија во Германија.

Според него, доаѓањето на Меркел во Србија, кое за еден месец ќе се повлече од функцијата канцелар, има симболика бидејќи ја покажува важноста што Германија ја придава на овој регион.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести