spot_img
29.8 C
Skopje
сабота, септември 11, 2021
spot_img

609 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 22 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 6.542 тестирања, а регистрирани се 609 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 276, Куманово – 50, Струмица – 36, Штип – 21, Велес – 20, Охрид и Кавадарци – по 18, Гостивар и Битола – 17, Кичево, Струга и Радовиш – по 15, Прилеп – 14, Кочани – 11, Тетово и Берово – по 9, Ресен – 6, Гевгелија, Свети Николе, Дебар, Валандово и Кратово – по 5, Виница – 4, Крива Паланка, Делчево и Пехчево – по 3, Неготино – 2, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.Регистрирани сe 347 оздравени пациенти од: Скопје – 173, Тетово – 25, Куманово – 24, Струмица – 22, Гостивар – 15, Штип – 14, Кичево – 13, Велес – 8, Берово и Делчево – по 6, Кавадарци, Прилеп и Македонска Каменица – по 5, Радовиш, Свети Николе и Пробиштип – по 4, Неготино – 3, Битола, Ресен и Гевгелија – по 2, Крива Паланка, Кочани, Валандово, Кратово и Виница – по 1.

Пријавени се 22 починати лица: 6 починати лица од Скопје (65г, 66г, 73г, 77г, 78г и 81г), 5 починати лица од Струмица (45г, 52г, 64г, 71г и 82г), по 2 починати лица од Прилеп (51г и 82г) и Струга (70г и 80г) и по едно починато лице од Тетово (54г), Гостивар (64г), Берово (72г), Кавадарци (54г), Куманово (46г), Крива Паланка (72г) и Дебар (65г).Сите пријавени се починати во болнички услови.Направени се 6.542 тестови преку: ИЈЗ-297, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-78, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–84, ЦЈЗ Куманово-88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–163, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Авицена-324, Биотек-588, Систина-107, лабораторија Лаор-439, Синлаб-46, Ремедика-42, Плодност–102, Генеа-7, Никоб лаб-853, ВФВ Медикал-145, Ели Медика-182, Ројал Медика –63,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.657.Досега во земјата се направени вкупно 1.218.501 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.059, бројката на оздравени пациенти е 163.417, на починати е 6.236, а бројот на активни случаи изнесува 13.406.Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 79074, Активни 5828Куманово 10701, Активни 884Тетово 10639, Активни 1175Прилеп 8803, Активни 276Гостивар 7865, Активни 727Битола 6859, Активни 281Велес 5906, Активни 243Охрид 5691, Активни 572Кавадарци 5614, Активни 198Струмица 5453, Активни 552Штип 5429, Активни 221Кичево 3787, Активни 496Струга 3714, Активни 631Кочани 3064, Активни 111Гевгелија 2326, Активни 74Неготино 2274, Активни 51Свети Николе 1769, Активни 122Ресен 1464, Активни 108Дебар 1429, Активни 212Радовиш 1418, Активни 111Крива Паланка 1319, Активни 64Берово 1177, Активни 60Делчево 1095, Активни 81Виница 986, Активни 44Пробиштип 876, Активни 51Валандово 768, Активни 37Богданци 539, Активни 31Крушево 518, Активни 20Кратово 501, Активни 57Македонски Брод 450, Активни 40Демир Хисар 418, Активни 11Демир Капија 404, Активни 3Пехчево 307, Активни 11Македонска Каменица 284, Активни 20Дојран 138, Активни 3

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести