spot_img
25.8 C
Skopje
сабота, септември 11, 2021
spot_img

Децата на црногорскиот премиер ја напуштија Србија – тврдат дека биле нападнати од српската полиција која веднаш го демантираше настанот

Црногорската влада во саботата рече дека е „згрозена и загрижена“ од односот на српската полиција кон децата на црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ, но полицијата во Белград ги отфрли таквите наводи како лажни и тврди дека тие дејствувале професионално.

Синот, двете ќерки и внуците на црногорскиот премиер од безбедносни причини заминаа од Белград и се вратија во Црна Гора, објави црногорската влада.

Во текстот се потсетува дека ќерките на премиерот мораа еднаш да го напуштат главниот град на Србија, откако беа цел на српските таблоиди.

Во петокот вечерта во Белград, припадниците на српската полиција „брутално и недозволиво го нападнаа синот на премиерот Кривокапиќ“, во моментот кога го паркираше автомобилот пред зградата во која живее една од неговите сестри со своето семејство, според Црногорската влада.

Синот на Кривокапиќ е заштитено лице, па затоа беше придружуван од полицаец од Полициската управа на Црна Гора.

„Српските полицајци, репетирајќи ги пиштолите, побараа од синот на премиерот, кога излезе од автомобилот, да ги стави рацете на главата, а потоа и на покривот на автомобилот, оправдувајќи ја својата постапка со наредбата што ја добија, без да покажат каква било писмена наредба за тоа “, рече црногорската влада.

Тој додава дека сите понатамошни активности во врска со овој случај ќе ги преземе Министерството за надворешни работи на Црна Гора.

Веста за полициската акција, придружена со видео, се појави во црногорските медиуми.

На ова соопштение реагираше Министерството за внатрешни работи на Република Србија, побивајќи ги наводите како апсолутно лажни.

Полициските службеници на Република Србија дејствуваа професионално, во согласност со законот и процедурите, притоа почитувајќи го нивното лично достоинство.

„Постапувајќи по пријава на 192 дека е забележано лице со пиштол и дека со„ мерцедес “се оддалечил кон Прокоп, патролата на полициската станица Савски Венац, како сериозна служба, брзо го лоцирала возилото и го запрела.

Тие наведуваат дека по пријавата дека е забележано лице со пиштол, полицијата во Белград, следејќи ги процедурите, како и секоја полиција и припадници на српското МВР, заштитувајќи ја, на прво место, безбедноста на нивните членови, извршиле контрола и идентификација на лица.

„По проверките, полицијата се повлече и го остави личното оружје“, рече српското Министерство за внатрешни работи, прашувајќи „Која полиција во светот не би пришла вооружено на непознато вооружено лице“.

Тие посочуваат дека Министерството за внатрешни работи на Србија им понудило директно физичко осигурување на членовите на семејството Кривокапиќ кои живеат во Белград, но тие одбиле.

Ќерките на црногорскиот премиер, Јелена и Милена Кривокапиќ, го напуштија Белград кон крајот на јуни, откако започна белградското малтретирање на црногорските јавни личности, откако беше усвоена резолуцијата за Сребреница во црногорскиот парламент.

Двете се вратија во Белград откако нивната безбедност беше гарантирана од самиот српски претседател Александар Вучиќ.

„Ние ќе ја гарантираме нивната безбедност, Србија е земја со добри домаќини и добри луѓе, а кај нас не смее да се случи спротивното“, рече тогаш Вучиќ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести