spot_img
25.8 C
Skopje
сабота, септември 11, 2021
spot_img

Германските експерти од Федералната криминалистика пристигнаа денеска во Тетово

Германските експерти од Федералната криминалистика (Bundeskriminalamt), пристигнаа денеска во Тетово за да помогнат околу истрагата за несреќата во модуларниот ковид центар во која загинаа 14 лица.

Владата во четвртокот соопшти дека е прифатен предлогот да бидат повикани стручни лица од странство со највисок степен на експертиза во истраги при несреќи за да помогнат во утврдувањето на причините за пожарот.

Станува збор за група стручњаци во делот на форензички науки, днк анализи, електронски истраги и идентификација.

Инаку вчера беа погребани телата на 14 изгорени во трагедијата со тетовската модуларна болница, откако претходно на нив беше направена обдукција и идентификација од страна на судска медицина.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести