spot_img
26.8 C
Skopje
петок, септември 10, 2021
spot_img

577 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 30 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 5.362 тестирања, а регистрирани се 577 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 265, Куманово – 54, Тетово – 26, Прилеп – 21, Струмица – 20, Кичево – 17, Гостивар и Велес – по 16, Кочани – 15, Штип – 14, Битола – 13, Берово- 12, Кавадарци – 11, Свети Николе – 9, Охрид – 8, Струга, Ресен и Пробиштип – по 7, Радовиш и Валандово – по 6, Делчево, Виница и Кратово – по 5, Пехчево – 3, Дебар и Демир Капија – по 2, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Македонски Брод и Македонска Каменица  – по 1.Регистрирани сe 1010 оздравени пациенти од:  Скопје – 443, Тетово – 112, Куманово и Гостивар – по 75, Струмица – 46, Кичево – 42, Кавадарци – 25, Прилеп и Битола – по 21, Штип – 20, Радовиш – 19, Свети Николе – 18, Ресен – 15, Дебар – 13, Велес и Кочани – по 12, Кратово – 8, Гевгелија, Неготино и Македонски Брод – по 5, Охрид, Виница и Богданци – по 4, Валандово и Крушево – по 2, Струга и Крива Паланка – по 1.

Пријавени се 30 починати лица: 7 починати лица од Скопје (53г, 65г, 72г, 78г, 82г, 83г, и 85г), по 5 починати лица од Гостивар (23г, 37г, 66г, 70г и 71г) и Струмица (55г, 67г, 72г, 76г и 79г), по 3 починати лица од Тетово (60г, 71г и 90г) и  Куманово (34г, 53г и 57г) и по едно починато лице од Битола (80г), Радовиш (64г), Велес (55г), Охрид (71г), Струга (41г), Крива Паланка (85г) и Берово (88г).

Од пријавените 27 се починати во болнички услови и 3 се починати во домашни услови.Направени се 5.362 тестови преку: ИЈЗ-504, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–92, ЦЈЗ Куманово-62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 18, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–4, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Авицена-329, Биотек-331, Систина-110, лабораторија Лаор-405, Синлаб-34, Ремедика-34, Плодност–59, Генеа-27, Никоб лаб-718, ВФВ Медикал-92, Ели Медика-104, Ројал Медика –24,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.051.Досега во земјата се направени вкупно 1.211.959 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 182.450, бројката на оздравени пациенти е 163.070, на починати е 6.214, а бројот на активни случаи изнесува 13.166.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 78798, Активни 5731Куманово 10651, Активни 859Тетово 10630, Активни 1192Прилеп 8789, Активни 269Гостивар 7848, Активни 726Битола 6842, Активни 266Велес 5886, Активни 231Охрид 5673, Активни 554Кавадарци 5596, Активни 186Струмица 5417, Активни 543Штип 5408, Активни 214Кичево 3772, Активни 494Струга 3699, Активни 618Кочани 3053, Активни 101Гевгелија 2321, Активни 71Неготино 2272, Активни 52Свети Николе 1764, Активни 121Ресен 1458, Активни 104Дебар 1424, Активни 208Радовиш 1403, Активни 100Крива Паланка 1316, Активни 63Берово 1168, Активни 58Делчево 1092, Активни 84Виница 982, Активни 41Пробиштип 876, Активни 55Валандово 763, Активни 33Богданци 539, Активни 31Крушево 518, Активни 20Кратово 496, Активни 53Македонски Брод 449, Активни 39Демир Хисар 418, Активни 11Демир Капија 404, Активни 3Пехчево 304, Активни 8Македонска Каменица 283, Активни 24Дојран 138, Активни 3

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести