spot_img
26.8 C
Skopje
петок, септември 10, 2021
spot_img

Министерот за здравство, Венко Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на вонредна прес-конференција соопшти дека поднел пишана оставка до премиерот Зоран Заев поради трагедијата во која 14 пациенти во модуларната Ковид болница во Тетово го загубија животот во пожарот.

– Секогаш стоев одговорено и транспаретно. Никогаш не бегав од критика, никогаш не се откажав да ја победиме пандемијата. Последната трагедија многу ме погоди. Затоа денеска од морални причини понудив пишана оставка до премиерот Заев. Сакам да им се заблагодарам на довербата. Сакам да им се заблагодарам и на медиумите за нивната транспареност и соработка, беше кус Филипче.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести