spot_img
22.8 C
Skopje
четврток, септември 9, 2021
spot_img

256 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 31 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.778 тестирања, а регистрирани се 256 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 160, Куманово – 32, Прилеп – 9, Охрид – 8, Кавадарци, Струмица и Струга – по 6, Битола и Ресен – по 5, Крива Паланка – 4, Велес – 3, Тетово, Гостивар и Кичево – по 2, Штип, Свети Николе, Дебар, Радовиш, Кратово и Македонски Брод – по 1.Регистрирани сe 545 оздравени пациенти од:  Скопје – 172, Тетово – 171, Гостивар – 50, Кавадарци – 18, Кичево – 16, Прилеп и Битола – по 12, Струмица, Штип и Свети Николе – по 10, Ресен – 8, Крива Паланка – 6, Велес, Радовиш, Делчево и Кратово – по 5, Пробиштип и Македонски Брод – по 4, Неготино и Берово – по 3, Охрид, Струга, Кочани, Гевгелија, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Виница и Валандово – по 1.

Пријавени е 31 починато лице: 9 починати лица од Скопје (86г, 78г, 75г, 71г, 70г, 65г, 59г, 56г и 46г), 6 починати лица од Гостивар (83г, 73г, 71г, 65г, 65г и 60г), по 3 починати лица од Тетово (68г, 67г и 62г), Куманово (84г, 78г и 72г) и Струмица (72г, 68г и 54г), 2 починати лица од Кичево (55г и 49г) и по едно починато лице од  Битола (81г), Велес (76г), Гевгелија (18г), Дебар (62г) и Македонски Брод (38г).

Од пријавените 27 се починати во болнички услови и 4 се починати во домашни услови.Направени се 2.778 тестови преку: ИЈЗ-65, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0 ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Авицена-131, Биотек-140, Систина-80, лабораторија Лаор-0, Синлаб-9, Ремедика-0, Плодност–40, Генеа-0, Никоб лаб-606, ВФВ Медикал-63, Ели Медика-71, Ројал Медика –0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.362.Досега во земјата се направени вкупно 1.206.597 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 181.875, бројката на оздравени пациенти е 162.060, на починати е 6.184, а бројот на активни случаи изнесува 13.631.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 78536, Активни 5919Тетово 10606, Активни 1283Куманово 10597, Активни 883Прилеп 8768, Активни 269Гостивар 7831, Активни 789Битола 6828, Активни 274Велес 5870, Активни 228Охрид 5664, Активни 550Кавадарци 5585, Активни 200Струмица 5399, Активни 576Штип 5394, Активни 220Кичево 3758, Активни 522Струга 3692, Активни 613Кочани 3038, Активни 98Гевгелија 2320, Активни 75Неготино 2271, Активни 56Свети Николе 1755, Активни 130Ресен 1451, Активни 112Дебар 1422, Активни 219Радовиш 1397, Активни 114Крива Паланка 1315, Активни 64Берово 1156, Активни 47Делчево 1087, Активни 79Виница 977, Активни 40Пробиштип 869, Активни 48Валандово 757, Активни 29Богданци 539, Активни 35Крушево 516, Активни 20Кратово 491, Активни 56Македонски Брод 445, Активни 40Демир Хисар 418, Активни 11Демир Капија 402, Активни 1Пехчево 301, Активни 5Македонска Каменица 282, Активни 23Дојран 138, Активни 3

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести